نتایج مثبت پلاسما درمانی روی بیمارانی که تازه مبتلا به کرونا شدند

به گزارش وبلاگ دیجی سافت، عبدالمجید چراغعلی و عضو کمیته علمی هفتمین نشست استپ امروز در هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی با توضیح روش پلاسمادرمانی برای بهبود بیماران مبتلا به کرونا گفت: این روش باید در مراحل اولیه ابتلاء به بیماری استفاده شود.

نتایج مثبت پلاسما درمانی روی بیمارانی که تازه مبتلا به کرونا شدند

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) گفت: این ویروس که کووید 19 نامیده شده است، همه جنبه های زندگی مردم را در سراسر دنیا تغییر داد. و چالش دنیای برای مردم پدید آورد و نیروهای درمان را با توجه به نبود داروی تعیین برای درمان آن و واکسن درگیر کرد. همه دانشمندان تلاش خود را برای یافتن بهترین درمان انجام دادند که یکی از آنها درمان با پلاسمای افراد بهبود یافته بود.

چراغعلی اضافه نمود: این روش، روشی جدید نیست و در درمان بیماری های دیگر نیز به ویژه در درمان بیماری های عفونی حتی در دوره آنفلوانزای اسپانیا در قرن بیستم و آنفلوانزای اچ 1. ان 1 و مِرس و سارس نیز استفاده شده است.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ادامه داد: آنتی بادی های موجود در پلاسما به افراد بیمار تزریق شده و می تواند بیمار را به ویژه در مراحل اولیه بیماری درمان کند.

وی با اشاره به انتشار مقالات علمی منتشر شده در مورد درمان بیماری های عفونی با استفاده از پلاسما گفت: پلاسمای افراد بهبودیافته مزیت خوبی دارد؛ زیرا اگر بخواهیم دارو یا واکسنی برای بیماری های نوپدید تولید کنیم زمان زیادی می برد؛ ولی پلاسمای افراد بهبودیافته را در اختیار داریم و می توانیم به سرعت از آن در درمان بیماران استفاده کنیم و از نظر هزینه به صرفه است.

وی تاکید کرد: ولی این پلاسما باید به سرعت در اولین مرحله بیماری به بیمار تزریق شود و به این شکل تعداد بیماران را در بخش مراقبت های ویژه و به طور کلی بیمارستان کاهش می دهد که به معنای کاستن از هزینه ها است.

چراغعلی توضیح داد: معمولاً 10 یا 15 روز بعد از بهبود بیمار مبتلا به کرونا، پلاسما از وی دریافت شده و به فرد بیمار تزریق می شود، همچنین می توان برای جلوگیری از ابتلاء به بیماری آن را به کادر درمان تزریق کرد. این روش ابتدا در چین برای درمان بیماران مبتلا به کرونای شدید استفاده شد و حتی در این بیماران نتیجه مثبت بود، تجربیات بعدی در کره جنوبی انجام شد و بعد از انتشار مقالات آن در مجله علمی نیچر سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا، آن را یکی از راه های درمان بیماران خاطرنشان کرد و در ادامه اتحادیه اروپا این امر را تأیید کرد.

چالش های پلاسمادرمانی

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) چالش های پلاسمادرمانی را برشمرد و گفت: ابتدا باید مطمئن شویم افراد اهدا کننده به کرونا کاملاً بهبود یافته اند. همچنین استفاده از پلاسمای اهداکنندگان زن که پیشتر بارداری را تجربه کرده اند ممکن نیست؛ تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری خون و پلاسما و تجهیزات آزمایشگاهی ویروس زدایی از خون اهدایی و تأیید مقامات بهداشتی نیز برخی از چالشها است.

وی اضافه نمود: در ایران این روش در 4 بیمارستان بقیه الله (عج)، لبافی نژاد، مسیح دانشوری و شهید بهشتی قم اجرا شده است؛ زیرا بیماران زیادی در این بیمارستان ها داشته ایم و البته شرکت های خصوصی برای تأمین تجهیزات کمک کردند.

چراغعلی با ارائه تصاویری از اهدای پلاسما توسط بیماران بهبودیافته گفت: ما از سی تی اسکن قفسه سینه برای اهداکنندگان استفاده می کنیم و دیگر موارد تنفسی را در نظر می گیریم. زیرا روش تشخیصی خوبی در تعیین میزان بیماری و بهبود است.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) اضافه نمود: پروتکل تعیینی برای استفاده از پلاسمای افراد بهبودیافته وجود دارد و پس از طی مراحل تعیین ویزیت توسط پزشک، از 500 سی سی پلاسمای خون فرد استفاده می کنیم. فرد دریافت کننده حداکثر دو بار با فاصله 24 ساعت بر اساس تشخیص پزشک مربوطه پلاسما را دریافت می کند.

چراغعلی با ارائه خلاصه ای از درمان این بیماران گفت: بر اساس مطالعات ما، داشتن تب علامت اصلی ابتلای بیماران به کرونا نبود و سی تی اسکن قفسه سینه بهتر نشان می داد که فرد به بیماری مبتلا شده و حتی آیا بهبود یافته یا خیر و در چه وضعیتی از بیماری است.

پلاسمادرمانی باید زود انجام شود

وی با اشاره به نتایج مطالعه اجرا شده در بهبود بیماران کرونا با پلاسمادرمانی گفت: در میان 34 بیماری که تا 7 روز بعد از بستری شدن پلاسما دریافت کرده اند، بعد از 7 روز، 82 درصد زنده و 18 درصد درگذشته بوده اند و بعد از 30 روز، 74 درصد زنده و بهبودیافته و 15 درصد درگذشته بودند.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) گفت: اما این رقم وقتی بیماران بعد از 7 روز از بستری پلاسما دریافت کرده اند تغییر می کند و از میان 16 بیماری که 7 روز یا بیشتر بعد از بستری پلاسما دریافت کرده اند 14 روز بعد، 50 درصد زنده و 50 درصد درگذشته و 30 روز بعد، 44 درصد زنده یا بهبودیافته و 56 درصد درگذشته اند.

وی ادامه داد: مهم ترین عامل در استفاده از پلاسما، استفاده از آن در مراحل اولیه درمان است که نتایج مثبتی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نتایج مثبت پلاسما درمانی روی بیمارانی که تازه مبتلا به کرونا شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج مثبت پلاسما درمانی روی بیمارانی که تازه مبتلا به کرونا شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید