روستای گم شده در تاریخ

به گزارش وبلاگ دیجی سافت، روستای الیت در بخش مرزن آباد شهرستان چالوس استان مازندران قرار گرفته است. ییلاق الیت و دلیر با چشم اندازی جنگلی و جلگه ای، میزبان گردشگران بسیاری هستند.

روستای گم شده در تاریخ

اگر از شما سوال گردد، آیا جایی در جهان وجود دارد که هنوز دوره ای تاریخی برای آن تخمین زده نشده، پاسخ شما چیست؟ روستای الیت یکی از این روستاهاست. اگر پاسخ شما منفی است، با مجله گردشگری وبلاگ دیجی سافت همراه شوید تا این روستای شمالی ایران را بهتر بشناسید.

موقعیت جغرافیای روستای الیت

الیت در بخش مرزن آباد شهرستان چالوس استان مازندران واقع شده است. ییلاق الیت و دلیر در دهستان کلارستاق در ارتفاع 2000 متر از سطح دریا با چشم اندازی جنگلی و جلگه ای میزبان گردشگران بسیاری هستند. روستای الیت با آب و هوایی سرد و کوهستانی در فاصله 67 کیلومتری از چالوس و 42 کیلومتری از مرزن آباد واقع شده است. این روستای توریستی در بین مراتع و روستاهای ناتر، بیجدنو و فشکور، پلادکوه، روستای انگوران، روستای مچر و روستای دلیر قرار گرفته است. مردم این روستا به زبان مازندرانی و لهجه کلارستاقی سخن می گویند. آنها به دامداری و کشاورزی مشغول هستند.

دیدنی های روستا

حال که پاسخ روستا کجاست را آنالیز کرده ایم نوبت به معرفی دیدنی های این روستا می رسد. روستای کوهپایه ای الیت در دامنه کوه های ضلع جنوبی ارتفاعات علم کوه از شیب تندی به دریا مشرف است. از سوی دیگر نیز به جنگل های زیبایی ختم می گردد که بیشتر در سمت شرقی متمرکز شده اند.

الیت طبیعت بکری دارد که چشمه های جوشان و یخچال های طبیعی بخش دیگر آن است. چشمه های طبیعی چتی چشمه، سنگ چشمه، قلقل چشمه، مالا کیل، لان چشمه و اسپه و یخچال های طبعی گته نمه چال و نفت چاک از جمله جاذبه های طبیعی این روستا است.

در لیست جاذبه های این روستا، جاذبه هایی چون گسل تنگا تنگه، تنور دیو، زیارتگاه های حضرت احمد رضا و حضرت زینب رضا، درختان تنومند ون و کهنسال، غار گرس جار نیز دیده می گردد.

دره الیت کجاست؟

دره الیت سخت ترین دره ایران است که در بین محلی ها به دره پیل او معروفیت دارد. دلیل سهمگین بودن این دره جریان های آبی است که به راستی همچون نامش چون پیل قدرتمند است.

گذر از این دره فقط و فقط کار دره نوردان حرفه ای است که تجهیزات کافی در اختیار دارند. این دره عمیق محل تلاقی رودخانه چالوس با برا رود در قسمت ورودی دره و آب آندرس در قسمت خروجی، که تا 80 کیلومتر مربع گسترده شده است می باشد.

روستای دلیر کجاست؟

روستای دلیر و الیت به وسیله رود اسپیرو از هم جدا شده اند. روستای دلیر نیز همه زیبایی های روستای الیت را دارد.

رشته کوه های زیاد، چشمه های آب زیرزمینی، جنگل های سرسبز و دره پیل او، در واقع هر آنچه الیت دارد، دلیر نیز دارد. اگرچه امروزه در این روستا ویلاهایی ساخته شده که نو است، اما حتی بافت معماری سنتی خانه های دو روستا نیز به هم شباهت دارد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب سرگذشت هولناک هتل جن زده را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "روستای گم شده در تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای گم شده در تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید