راهنمای سفر به شهر رفسنجان؛ شهری دیدنی در کرمان

به گزارش وبلاگ دیجی سافت، شهر رفسنجان با قدمت دیرینه خود در واقع از جاذبه های گردشگری استان کرمان محسوب می گردد. از امتیازات این منطقه میتوان به مس (طلای سرخ) و پسته (طلای سبز) اشاره نمود. البته، رفسنجان به قطب دانشگاهی کشور نیز معروف است، چرا که دانشگاه های مطرحی در رشته های مختلف دارد. با ما در راهنمای سفر به شهر رفسنجان همراه باشید تا شما را از مزایای سفر به رفسنجان و همچنین دیدنی های معروف رفسنجان مطلع کنیم.

راهنمای سفر به شهر رفسنجان؛ شهری دیدنی در کرمان

فهرست مطالب

تاریخچهآب و هواطلای سبز ایران، پستهطلای سرخ ایران، مسجاذبه های گردشگریهتل و مراکز اقامتیمکان های زیارتیجاذبه های طبیعیجاذبه های تاریخیدانشگاه ها و موسسات عالی

تاریخچه

در گذشته، رفسنجان به بهرام آباد معروف بود. البته، بعضی از مفسران دوران آغازین اسلام هم از این منطقه با نام اناس یاد نموده اند. رفسنجان در واقع معرب شده رفسنگ کان بوده که این نام بیشتر در ارتباط با ذخایر زیرزمینی این منطقه انتخاب شد، چرا که رفسنگ به معنای مس و کان به معنای معدن است.

آب و هوا

آب و هوای رفسنجان نیمه کویری بوده و تابستان هایش گرمایی کویری و زمستان هایش سرمای نسبتا زیادی دارند. در نتیجه، بازه تغییرات دما طی سال در این منطقه زیاد است. کمترین دما به هنگام سفر به رفسنجان در حدود 17-18 درجه زیر صفر و بیشترین دمای آن حدود 43 درجه بالای صفر گزارش شد. براساس راهنمای سفر به شهر رفسنجان باید بدانید که این منطقه جز شهرهای آلوده محیط زیستی محسوب می گردد و علتش این است که معادن استخراج فلزات معدنی دود و آلودگی را تا فواصل زیادی وارد هوا می نمایند و از طرفی، باغات فراوان پسته که برای زدودن آفاتشان سم پاشی های وسیعی را انجام می دهند، آلودگی ایجاد می نمایند.

طلای سبز ایران، پسته

یکی از محصولات و سوغات رفسنجان، پسته است. پسته ای که در این منطقه می روید، از مرغوب ترین نوع آن در جهان بوده و جنبه صادراتی دارد. اصلا یکی از دلایلی که باعث شده تا نام رفسنجان در جهان پرآوازه گردد، پسته است. باغ های پسته بیش از 60 درصد از کارکنان این شهر را در خود مشغول نموده اند. براساس راهنمای سفر به شهر رفسنجان باید بدانید که از آنجا که 65 درصد پسته جهان در این ناحیه فراوری می گردد، این صنعت به صورت بومی درآمده و ماشین سازی های قدرتمندی در این زمینه در ایران فعالیت می نمایند.

طلای سرخ ایران، مس

سرچشمه منطقه ای است در حوالی رفسنجان. براساس راهنمای سفر به شهر رفسنجان باید بدانید که این ناحیه یکی از بزرگترین قطب های فراوری نماینده مس جهان است. زمان تشکیل سنگهای معدن مس سرچشمه چیزی در حدود 25 میلیون سال بوده و این ناحیه روی کمربند جهانی مس واقع شده است. در این معدن به جز مس، طلا و مولیبدن نیز موجود هستند.

جاذبه های گردشگری

پارک ها و فضای سبز

این شهر را میتوان جز شهرهای سبز بشمار آورد، چرا که در سطح شهر پارک و فضاهای سبز زیادی بچشم می خورند مثل پارک لاله، بوستان ریاست جمهوری، بوستان جوان، بوستان مادر و پارک معلم. این مورد از دیدنی های معروف رفسنجان بدلیل اینکه نسیم های دل انگیزی در آنها می وزند، بسیار فضای دلنشینی دارند.

سینماها

از دیدنی های معروف رفسنجان میتوان به سینماهایش اشاره نمود، چرا که این منطقه از مناطق پیشگام در عرصه سینما قبل از انقلاب است. سینما امید و سینما آسیا جز اولین سینماهایی بودند که در ایران تاسیس شدند. بعد از جریان انقلاب اسلامی، سینماهای رفسنجان را به آتش کشیدند و این مهم باعث شد تا این منطقه تا مدتها از سینما محروم باشد. در حال حاضر، این شهر دارای سه سینماست؛ سینما آزادی، سینما افصح هجری و سینما گلستان.

موزه ها

موزه ریاست جمهوری و موزه مردم شناسی از دیدنی های معروف رفسنجان هستند. پس، اگر در سفر به رفسنجان به موزه گردی علاقمندید، موزه های نام برده شده حتما راضیتان خواهند کرد.

هتل و مراکز اقامتی

هتل هیلان به عنوان بهترین هتل شهرستان و استان انتخاب شده و هتل سنتی حاج آقا علی بزرگترین هتل خشتی تاریخی جهان هست.

مکان های زیارتی

جاذبه های زیارتی این منطقه نسبت به وسعتش بسیار زیادند. پس، اگر علاقمند به سیاحت و زیارت هستید، بلاشک رفسنجان این خواسته را به نحو احسن برآورده خواهد نمود.

-امامزاده بی بی مریم و امامزاده بی بی زینب

-امامزاده عباس

-امامزاده شاهزاده علی اصغر

-امامزاده سید عبدالله و بی بی صفیه

-امامزاده حکیم علی خیام هشتم

-امامزاده رضا معروف به سید غریب

-امامزاده بی بی گوهر

-امامزاده بی بی حیات

جاذبه های طبیعی

-بزرگترین جنگل مصنوعی جهان

-داوران

-دره در

-منطقه راویز

-غار میرزا

-تنگه راگه

بیشتر بخوانیددره راگه رفسنجان | منطقه ای شگفت انگیز در کرمان

جاذبه های تاریخی

-قیصریه رفسنجان

-کاروانسرای کبوتر

-خانه حاج آقا علی

-بادگیر مشخص

-غار طوطیان

-قلعه جنت آباد نوق

-معبد آناهیتا

-آب انبار مرادی

-کاروانسرای قطب آباد

-عمارت باقری

دانشگاه ها و موسسات عالی

رفسنجان شهری دانشگاهی است و دانشگاه های مهمی در آن واقع هستند. هر یک از این دانشگاه ها از لحاظ رتبه علمی در صندلی بسیار بالایی قرار دارند. به همین دلیل، آموزش در این منطقه از کیفیت بالایی برخوردار است. از دانشگاه های معروف و مطرح این شهر میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

-دانشگاه علوم پزشکی

-دانشگاه ولی عصر

-دانشگاه پیغام نور

-دانشگاه آزاد اسلامی

-دانشگاه نرجس خاتون

-دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر

-دانشگاه فنی حرفه ای

-موسسه آموزش عالی کار

-موسسه آموزش عالی مفاخر

-موسسه آموزش عالی میثاق

-موسسه آموزش عالی علامه جعفری

منبع: همگردی

به "راهنمای سفر به شهر رفسنجان؛ شهری دیدنی در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به شهر رفسنجان؛ شهری دیدنی در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید