حافظه را چگونه تقویت کنیم؟

به گزارش وبلاگ دیجی سافت، خسته شدید این قدر شک کردید که وقتی داشتید از خانه بیرون می آمدید، شیر گاز را بستید یا نه؟ درها را قفل نموده اید یا نه؟ سماور خاموش شده یا نه؟ لطفا همه تقصیرها را گردن سن و حواس پرتی نیندازید. شما می توانید به راحتی و با

حافظه را چگونه تقویت کنیم؟

ترجمه: ندا احمدلو

>

8 توصیه به آنهایی که پا به سن گذاشته اند

خسته شدید این قدر شک کردید که وقتی داشتید از خانه بیرون می آمدید، شیر گاز را بستید یا نه؟ درها را قفل نموده اید یا نه؟ سماور خاموش شده یا نه؟ لطفا همه تقصیرها را گردن سن و حواس پرتی نیندازید. شما می توانید به راحتی و با توجه کردن به چند نکته ساده، شرایط حافظه تان را بعد از 55 سالگی بهبود بخشید.

شرایط شنوایی تان را آنالیز کنید

آیا می دانید که 31 میلیون آمریکایی بالای 50 سال مشکل شنوایی دارند و خودشان از این مشکلشان بی خبرند؟ تحقیق های مختلف ثابت نموده که داشتن مشکل شنوایی یکی از دلایل حواس پرتی افراد است. وقتی شما درست نمی شنوید، درست هم نمی توانید مسایل مختلف را بفهمید و همین درک ناقص و نادرست تان باعث می گردد نتوانید موضوع های مهم را خوب به خاطر بسپارید و در نتیجه فکر می کنید که مشکل از حافظه تان است و نمی دانید که شنوایی تان، حواس پرتتان نموده است. متخصصان می گویند که افراد بالای 50 سال باید هر3 سال یکبار تست شنوایی سنجی بدهند و همه افراد برای پیشگیری از ابتلا به ناراحتی های شنوایی با صدای پایین به موسیقی گوش دهند یا فیلم نگاه نمایند و تا جایی که می توانند از هدفون برای گوش دادن به موسیقی یا رادیو استفاده ننمایند.

شاخص توده بدنی تان را زیر 25 نگه دارید

متخصصان مغز و اعصاب آمریکایی یک تحقیق تازه و جالب روی حافظه افراد بالای 50 سال انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که آنهایی که شاخص توده بدنی یا همان BMIشان بین 20 تا 25 بود، می توانستند به راحتی 9 کلمه از 16 کلمه ای که به آنها نمایش می دادند را به خاطر بسپارند ولی آنهایی که BMI بالای 25 تا 30 داشتند تنها 7 کلمه از 16 کلمه را به خاطر می سپردند و همین تفاوت به ظاهر کوچک از نظر پزشکی بسیار بااهمیت بود. متخصصان معتقد بودند که افراد با BMI بالای 25 باید 5 تا 7 درصد از وزن بدنشان را کم نمایند تا وضع حافظه شان بهتر گردد.

هر روز سالاد بخورید

پژوهشگران روسی به تازگی به این نتیجه رسیده اند که مصرف روزانه حداقل 3 وعده سالاد سبزیجات در روز، می تواند 40 درصد سرعت زوال عقل را کم کند و آنهایی که زیاد سالاد و سبزیجات می خورند، حافظه شان 5 تا 6 سال جوان تر از سن طبیعی شان به نظر می رسد. محققان می گویند که سبزیجات با برگ سبزتیره مانند اسفناج به علت ویتامین E فراوان شان، تاثیر بسزایی در تقویت قدرت حافظه در سنین بالا دارد. راستی! بادام و مغز تخمه آفتابگردان هم سرشار از ویتامین E هستند که می توانند با سالادتان ترکیب شوند.

ماهی را از قلم نیاندازید

محققان نروژی معتقدند که افراد سالمند با خوردن تنها یک وعده ماهی در هفته هم می توانند تمرکز بیشتری روی مسایل روزمره شان داشته باشند و نکات مختلف را بهتر به حافظه شان بسپارند. دکتر دیوید اسمیت، استاد دانشگاه آکسفورد در این باره می گوید: ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است و این اسیدهای چرب برای تقویت حافظه و تمرکز بسیار مفید هستند. اگر شما بتوانید از 40 سالگی تان به بعد هفته ای 2 بار ماهی های چرب بخورید مطمئن باشید که از شر آلزایمر در امان می مانید.

قند خونتان را آنالیز کنید

نتایج مطالعه های مختلف نشان می دهند خانم هایی که قند خونشان بالاست یا دیابت دارند بیشتر دچار اختلال حواس می شوند یا بیشتر کارهایشان یادشان می رود. پس اگر مدام دچار وسواس فکری می شوید و کارهای پیش پا افتاده و روزمره تان را فراموش می کنید حتما یک تست قند خون بدهید تا مطمئن شوید که حواس پرتی تان به خاطر قندخون بالا نیست. انجمن دیابت آمریکا به تمام افراد بالای 45 سال توصیه می نماید که سالی یکبار آزمایش قند خون بدهند و مطمئن شوند که قند ناشتایشان بالای 100 نیست.

روزی 30 دقیقه راه بروید

سوزاندن گلوکز در بدن باعث تامین سوخت ماهیچه ها و برقراری تعادل در سطح قندخون می گردد. پس برای اینکه عضله هایتان قوی باشند و سطح قندخونتان و هوشیاری تان در حد طبیعی باقی بماند خوردن غذای اصلی و میان وعده هایتان را به 6 بار در روز تقسیم کنید و حداقل 30 دقیقه هم روی یک سطح صاف پیاده روی کنید.

خانه تان را پر از گل و گیاه کنید

متخصصان مغز و اعصاب روسی می گویند که اگر افراد خانه شان را پر از گل و گیاه نمایند و یک فضای سبز و طبیعی را در محیط زندگی شان به وجود بیاورند دیرتر آلزایمر می گیرند یا کمتر حواس پرت می شوند.

فعالیت های فکری انجام دهید

حل کردن جدول اعداد یا لغات، پازل یا حتی کوشش برای به خاطر آوردن نام بازیگران فیلم یا سریال های مختلف می تواند تا 5 سال ابتلا به آلزایمر را به تعویق بیندازد و باعث گردد که شما بیشتر و بهتر کارهای روزمره تان را به خاطر بسپارید.

منبع : هفته نامه سلامت

منبع: راسخون

به "حافظه را چگونه تقویت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حافظه را چگونه تقویت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید