15 شرکت دانش بنیان وارد بورس می شوند

به گزارش وبلاگ دیجی سافت، به گزارش خبرنگار مالی خبرگزاری فارس، سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهور امروز در مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری مشتریان، سجام در شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: اقتصاد کشور در سال های اخیر از مالی که قبلا مبتنی بر منابع زیرزمینی، نفت، فولاد، سیمان و دارایی فیزیکی بود، اکنون به اقتصاد دانش بنیان بر پایه دارایی های مبتنی بر دانش و تکنولوژی در حال تغییر است.

15 شرکت دانش بنیان وارد بورس می شوند

وی گفت: وقتی فیس بوک شرکت واتساپ را 47 میلیون دلار خرید یا اکنون شرکت آمازون به عنوان عظیم ترین شرکت فناوری دنیا شناخته می گردد، یا وقتی شرکت هوبر توانست شرکت کریم امارات را به 3 میلیارد دلار خریداری کند، باید بدانیم شرکت های دانش بنیان چگونه ارزشیابی می شوند و این یکی از چالش های عظیم است، زیرا دارایی نامشهود به راحتی قابل ارزیابی نیست.

به گفته معاون علمی فناوری رئیس جمهور طی توافقاتی که با سازمان ها صورت گرفته 33 شرکت دانش بنیان در بورس به ارزش 180 هزار میلیارد تومان حضور دارند و در کشور 5 هزار و 300 شرکت دانش بنیان به ارزش 120 میلیارد دلار فعالیت دارند که عظیمترین این شرکت ها که در بورس هم حضور دارد شرکت انفورماتیک و آسان پرداخت است که در تابلوی بورس حضور دارد.

ستاری با اعلام این خبر که مراحل پذیرش 2 شرکت دانش بنیان فناوری نهایی شده و به زودی روی تابلوی بورس می آیند، گفت: با این حساب تعداد شرکت های بورسی 35 عدد می گردد و 15 شرکت دانش بنیان تأییدیه نهایی گرفته اند که وارد بورس شوند.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور بورس را بهترین بازار برای جذب سرمایه توسط شرکت ها دانست و گفت: شرکت ها به جای وام دریافت از بانک و وثیقه گذاشتن دارایی های خود می توانند صورت های اقتصادی خود را شفاف نموده و به راحتی وارد بورس شوند و به وسیله بورس به تأمین نقدینگی و تأمین اقتصادی بپردازند. برای آنها معافیت اقتصادیاتی هم در نظر می گیریم و همه شرکت های دانش بنیان دارای یک دفتر اقتصادیاتی هستند.

وی ادامه داد: مهمترین بحث در شرکت های دانش بنیان ارزشیابی دارایی نامشهود آنهاست؛ به عنوان مثال یک بشکه نفت که بین 40 تا 50 دلار فروش می رود دارای 154 لیتر نفت است، اما یک شیشه عطر 50 میلی لیتری 100 دلار یعنی 3 هزار برابر نفت ارزش دارد. یا کشور ما برای واردات داروی فاکتور7 که اخیراً توانستیم آن را داخلی سازی کنیم، قبلا 40 میلیون یورو پول می داد تا بتواند 40 گرم فاکتور 7 وارد کند؛ یعنی گرمی یک میلیون یورو بود. یا هم اکنون یک کیلو بذر خیار و یا بذر گوجه فرنگی هیبریدی به ارزش یک کیلو طلاست و این ارزش دانش و نوآوری را نشان می دهد.

ستاری افزود: یک جوان در پارک علم و فناوری در یک اتاق 3 در 4 درآمد میلیاردی دارد. در پارک علم و فناوری قزوین یک جوان 19 ساله را دیدم که ماهی 100 میلیون تومان درآمد داشت. بنابراین صنایع دانش بنیان مانند گذشته دارای کارخانه و دودکش نیستند.

وی همچنین با اشاره به این که سایت آپارات جزو 70 سایت پربیننده دنیا است، گفت: این شرکت چگونه ارزیابی می گردد؟ ایران با وجود داشتن یک درصد جمعیت دنیا اما در فضای اینترنت زبان فارسی نهمین زبان اینترنت دنیاست، حتی تعداد صفحات فارسی در اینترنت چندین برابر صفحات عربی است و این یکی از نمادهای اقتدار کشور است.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور همچنین با اشاره به توسعه صندوق های جسورانه ونچر کپیتال گفت: تا به امروز 9 صندوق جسورانه وارد بورس و فرابورس شده و 10 صندوق جدید هم در شرف ورود به بورس هستند. 3 صندوق جسورانه جدید وارد بورس می شوند و توسعه صندوق های جسورانه در بستر بازار سرمایه و بورس و فرابورس انجام می گردد.

ستاری همچنین سامانه جامعه اطلاعات مشتریان، سجام را یک سامانه فوق العاده دانست که 1.2 میلیون نفر را ظرف یک ماه احراز هویت نموده و خدمات به آن ارائه می نماید و سامانه سجام بر اساس فناوری هوش مصنوعی فوق العاده به شناسایی مشتریان می پردازد. حتی اگر مشتری صورت خود را هم پوشیده باشد این فناوری قابل شناسایی مشتری بورسی است.

به گفته وی نرم افزارهای جدید بانک های اطلاعاتی را فرزندان این سرزمین نوشته اند. در سهام عدالت 5 شرکت دانش بنیان مشغول کار هستند و ما از سازمان بورس تشکر می کنیم که اجازه دادند شرکت های دانش بنیان وارد کارهای برنامه نویسی برای سهام عدالت شوند.

ستاری افزود: یک زمانی شرکت های عظیم مانند بریتیش پترولیوم، اگزون موبیل یا سیتی گروپ بودند، الان شرکت های دانش بنیان مانند آمازون روی بورس آمده اند. در ایران هم به زودی شرکت های عظیم بورسی از نوع دانش بنیان ها خواهند شد. در حال حاضر 33 شرکت دانش بنیان به ارزش 180 هزار میلیارد تومان در بورس حضور دارند.

به گزارش فارس، در خاتمه این مراسم سامانه احراز هویت غیرحضوری سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان بورس و مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی رونمایی شد.

منبع:خبر گذاری فارس

منبع: مجله شنبه

به "15 شرکت دانش بنیان وارد بورس می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 شرکت دانش بنیان وارد بورس می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید