10 چهره شاخص که در چند رشته اسکار گرفته اند

به گزارش وبلاگ دیجی سافت، احتمالا بسیاری از علاقه مندان به پیگیری اخبار مربوط به آکادمی اسکار از رکوردهای مختلف هنرمندان از نظر دریافت جوایز اسکار آگاه اند. مثلا بسیاری می دانند سه فیلم بن هور، تایتانیک و ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه پرافتخارترین آثار مراسم اسکار بوده اند و هر کدام 11 جایزه دریافت کرده اند. به عنوان مثالی دیگر از بحث های پرطرفدار پیرامون آکادمی اسکار و جوایزش می شود به بازیگری اشاره کرد که از سایر هنرپیشه های زن و مرد جوایز بیشتری را به خود اختصاص داده؛ کاترین هپبورن با 4 جایزه اسکار در رشته بازیگری.

10 چهره شاخص که در چند رشته اسکار گرفته اند

اما کمتر این موضوع مورد بحث قرار گرفته که چه چهره های شاخصی پیروز شده اند در شاخه ها و رشته های مختلف برنده جایزه شوند. منظور از شاخه مختلف هم بخش های نزدیک به هم مثل برنده شدن جایزه در رشته های مربوط به کارگردانی و فیلم نامه نویسی نیست بلکه مقصود برنده شدن اسکار در دو یا چند رشته با تشابه نه چندان پررنگ است. در واقع می خواهیم نگاهی داشته باشیم به همه فن حریف ها و ستاره های چندبعدی و بزرگ مراسم اسکار. در ادامه این مقاله قصد معرفی 10 تن از این بزرگان را داریم.

10. سیسیل بیتون (بهترین کارگردانی هنری / بهترین طراحی لباس)

سیسیل بیتون فرد بسیار مستعدی بود. نقاشی، طراحی داخلی، عکاسی و طراحی لباس فقط بخشی از توانایی های او به شمار می رفت. بیتون متخصصی همه کاره در حوزه زیبایی شناسی بصری بود. او برای رشته طراحی لباس دوبار برنده جایزه اسکار شده است. (برای فیلم های ژی ژی در سال 1985 و بانوی زیبای من در سال 1964). هر دو اثر مهارت های ویژه او را در آثاری که دوره های تاریخی خاص را بازنمایی می کنند نشان می دهد. فیلم سینمایی بانوی زیبای من برای بیتون یک جایزه دیگر هم دربر داشت؛ این هنرمند برجسته جایزه بهترین کارگردانی هنری را به دست آورد؛ جایزه ای که امروزه در اسکار طراحی صحنه ادغام شده است. احتمالا این جایزه برای مجموعه طراحی های چشم نواز و پر از جزئیاتی به بیتون داده شد که فیلم را به صحنه ای از نمایش های تئاتری موزیکال برادوی تبدیل می کرد.

نهایتا باید به این نکته هم اشاره کنیم که بیتون تنها کسی نیست که در این دو رشته برنده جایزه اسکار شده است. در واقع راجر کی. فرس، کاترین مارتین و مارسل ورتس نیز در این گروه قرار می گیرند. اما کیفیت کار بیتون در این گروه بهترین است.

9. جرج کلونی (بهترین بازیگر نقش مکمل مرد / بهترین فیلم)

در سال 2013 فیلم سینمایی آرگو به کارگردانی بن افلک برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد. جرج کلونی به عنوان یکی از تهیه کنندگان فیلم آرگو این جایزه را دریافت کرد. شاید کمی عجیب به نظر برسد که کلونی جایزه اسکار بهترین تهیه کنندگی را دریافت کند چرا که شهرت او بیشتر به خاطر بازیگری و کارگردانی بوده است. با این وجود او با کمک به دوستانش در ساخت این فیلم سینمایی برای بار دوم توانست جایزه اسکار را تصاحب کند.

این بازیگر مشهور آمریکایی چند سال قبل تر برای بازی فوق العاده و تاثیرگذارش در فیلم سینمایی سیریانا به کارگردانی استیون گیگان توانست جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را از آن خود کند. جالب است که کلونی برای پروژه ای اسکار دوم را گرفت که برای او آنقدرها هم درگیرکننده نبود اما بسکمک از آثار دیگر که او را کاملا درگیر کرده بود نتوانستند برایش چنین جایز ه ای را به ارمغان بیاورند.

8. والتر مرچ (بهترین صداگذاری / بهترین تدوین)

برای عاشقان سینما قرار دریافت نام والتر مرچ در این لیست اصلا تعجب آور نیست. او یکی از چهره های برتر در زمینه تدوین و طراحی صدا در فیلم است. این هنرمند شاخص با کارگردان های مطرحی چون فرانسیس فورد کاپولا همکاری کرده است که ثمره آن را در آثاری چون پدرخوانده 1، پدرخوانده 2، مکالمه و اینک آخرالزمان می بینیم. اولین اسکاری که نصیب مرچ شد برای بهترین صداگذاری در فیلم اینک آخرالزمان بود.

اما دومین و سومین جایزه اسکار والتر مرچ به همکاری های او با کاپولا مربوط نمی شود. او با فیلم بیمار انگلیسی در یک سال توانست دو جایزه اسکار بگیرد. فیلم بیمار انگلیسی اثری است که در آن مرچ برای عملرد فوق العاده اش در دو رشته بهترین صداگذاری و هم چنین بهترین تدوین جایزه اسکار را دریافت کرد. دریافت این دو جایزه مرچ را در موقعیتی خاص و استثنایی قرار داد چرا که تا به امروز هیچ هنرمندی پیروز به دریافت هر دو این جوایز نشده است. می توان گفت هیچ کس به اندازه مرچ زبان سینمای بدنه اصلی را نمی شناسد.

7. باربارا استرایسند (بهترین بازیگر نقش اصلی زن / بهترین ترانه)

دو جایزه اسکار باربارا استرایسند مربوط به دو هنر جداست. یکی بازیگری و دیگری موسیقی. تصور قرار دریافت استرایسند در این موقعیت دور از ذهن نیست چرا که او دهه ها میراثی از هنر را در شاخه های مختلف کنندگی می کرد و از زمان شروع فعالیتش دستاوردهای گوناگون را با نام خود تداعی می کند.

اگر لحظه ای نام او را فراموش کنید شاید پوچ و دور از ذهن به نظر برسد که کسی در این دو رشته جدا از هم جایزه دریافت کرده باشد. نکته مهم درباره استرایسند این است که او صرفا برای اجرای یک ترانه غیراقتباسی برنده جایزه اسکار نشده چرا که در این صورت اسامی زیادی همچون جنیفر هادسن، جولی اندروز و دیگر بازیگران خواننده هم می توانستند مورد توجه قرار گیرند. اما نکته متفاوت در مورد باربارا استرایسند این است که او در نوشتن ترانه، تولید و ساخت آهنگ Evergreen که تم عاشقانه فیلم سینمایی ستاره ای متولد شده است (نسخه سال 1976 میلادی) است همکاری داشته.

اما این فیلم ارتباطی به دومین جایزه اسکار او یعنی جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن ندارد. باربارا استرایسند سال ها قبل (سال 1968 میلادی) برای بازی در فیلم دختر شوخ توانست این جایزه اسکار را تصاحب کند. با چنین چشم اندازی از فعالیت هنری و جوایز گوناگون از جمله جوایز اسکار مذکور، می توان این هنرمند برجسته را به عنوان یکی از بهترین بازیگران آثار موزیکال در تاریخ سینما در نظر گرفت.

6. ادوارد سلزر (بهترین انیمیشن کوتاه / بهترین مستند کوتاه)

شاید از نگاه بعضی مخاطبان پرداختن به جوایز اسکار انیمیشن ها و مستندهای کوتاه دیگر تاریخ مصرف گذشته به نظر برسند. اما در جایگاه ششم لیست توجه به برنده این دست جوایز هم آنچنان کم اهمیت نیست، از سوی دیگر ادی سلزر هم یک انتخاب تصادفی نیست. او کسی است که نقشی بسیار موثر در شکل گیری شهرت برادران وارنر داشت.

این هنرمند پرآوازه حدود 14 سال مسئول آثار کارتونی برادران وارنر بود و برای سال های فعالیت و کار حرفه ای خود برنده چهار جایزه اسکار در رشته انیمیشن کوتاه شده است. همچنین اولین جایزه اسکاری که برای یک اثر کارتونی به استودیوی برادران وارنر رسید اسکار برای پرنده ای به نام توئیتی از آثار همین هنرمند بود.

اما افتخارات سلزر به چهار جایزه برای انیمیشن های کوتاه منحصر نماند. جایزه پنجم او مربوط می شود به بهترین فیلم مستند کوتاه به نام خیلی زیاد برای خیلی کم. سلزر در همان سال برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه برای تولید For Scent-imental Reasons هم شده بود.

گرچه سلزر در اداره بخش کارتون استودیوی برادران وارنر با فریز فرلنگ یکی از کارگردان های مشهور استودیو مشاجرات گسترده و طولانی مدتی داشت اما به خوبی توانسته بود چشم اندازی روشن برای بخش مربوط به تولید انیمیشن این استودیو ترسیم کند. سلزر به دنبال کسب اعتبار و شهرت در پس کارهای هنری خود نبود بلکه در بسکمک موارد ترجیح داد کارگردانان انیمیشن ها کل اعتبار کار را به نام خود ثبت کنند.

5. پدرو آلمودوار (بهترین فیلم خارجی زبان / بهترین فیلم نامه غیراقتباسی)

با توجه به نکته ای که در ابتدای متن بیان کردیم قرار شد در این لیست خبری از هنرمندانی نباشد که جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه را دریافت کرده اند.

حال با توجه به این موضوع شاید نام بردن از پدرو آلمودوار در این لیست خلف وعده به نظر برسد اما باید اشاره کنیم که دو دلیل محکم برای پرداختن به پدرو آلمودوار وجود دارد.

در درجه اول آلمودوار مطمئنا یکی از بهترین فیلم سازان نسل ما به شمار می رود و دوم اینکه با کنار گذاشتن تعصب خواهید دید که بردن جایزه اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی برای یک فیلم خارجی زبان نه تنها کار ساده ای نیست بلکه در تاریخ جوایز اسکار کم نظیر است. آلمودوار پیروز شد از طریق فیلم سینمایی با او حرف بزن جایزه اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی در سال 2003 را به خود اختصاص دهد.

این کارگردان اسپانیایی در سال های قبل با فیلم همه چیز درباره مادرم توانست جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را به دست آورد. این جایزه در اوایل دوران کار حرفه ای او به عنوان یکی از بزرگترین پیروزی ها و دریچه های پیشرفتش محسوب شد. هر دو این فیلم ها آثاری برجسته و جسورانه اند که فعالیت های چشم گیر آلمودوار را نشان می دهند.

فیلم سینمایی همه چیز درباره مادرم اثری مترقی است به خصوص بخاطر تصویری متفاوت که از زنان و فرهنگ های رایج درون اسپانیا نمایش می دهد. فیلم سینمایی با او حرف بزن هم اثری بود متفاوت که نشان داد آلمودوار اساسا تا چه حد ریسک پذیر است و به جهان های گوناگون سرک می کشد. تنها یک استاد کاربلد می تواند به این مقام نایل شود.

4. آلفونسو کوارون (بهترین کارگردانی / بهترین فیلم برداری / بهترین فیلم خارجی زبان)

فیلم جاذبه به کارگردانی آلفونسو کوارون در مراسم اسکار سال 2014 به عنوان بهترین فیلم انتخاب نشد اما توانست جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کند (اسکار بهترین فیلم در سال 2014 به فیلم 12 سال بردگی داده شد). کوارون با کمک مارک سنگر و رابطه تنگانگی که در همکاری با او داشت فیلم را به شکلی تدوین کرد که مورد توجه گسترده قرار گرفت و باعث شد به عنوان تدوین گر فیلم همراه با سنگر برنده جایزه اسکار بهترین تدوین شود.

کوارون در سال 2019 با فیلم سینمایی رما دوباره در چند بخش افتخار آفرین شد. این کارگردان جایزه اسکار بهترین کارگردانی، بهترین فیلم برداری و بهترین فیلم خارجی زبان را به خود اختصاص داد. کوارون تنها کارگردانی است که این سه جایزه را با هم دریافت کرده است. جایگاه آلفونسو کوارون در این لیست بسیار محکم است.

3. اما تامپسون (بهترین بازیگر نقش اصلی زن / بهترین فیلم نامه اقتباسی)

اما تامپسون هم از چهره های شاخص این فهرست به حساب می آید. اما دلیل جایگاه رفیع تامپسون این است که پیروز شده دو جایزه اسکار که بسیار با هم متفاوت اند را تصاحب کند.

تامپسون یکی از این جوایز را برای بهترین فیلم نامه اقتباسی در فیلم عقل و احساس به کارگردانی انگ لی دریافت کرد. او بازیگر این فیلم سینمایی هم بود و در آن چون یک ستاره می درخشید اما در عین حال تنها فیلم نامه نویس این اثر بود و نقش بسیار پررنگی در پیروزیت آن داشت.

از طرف دیگر تامپسون بابت بازیگری هم جایزه اسکار به دست آورده. او برای بازی در فیلم سینمایی هواردز اند برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شده بود. فیلم سینمایی هواردز اند به کارگردانی جیمز ایوری با اقتباس از کتابی به همین نام اثر ای ام فورستر ساخته شده است. مجموعه این امتیازها و عملکرد درخشان مذکور در اوایل دهه 90 موجب شهرت اما تامپسون شد.

2. فرد زینه مان (بهترین فیلم کوتاه / بهترین مستند کوتاه / بهترین کارگردانی)

فرد زینه مان یک اسطوره سینمایی است. او دو بار برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده است. این جوایز به دو اثر برتر در کارنامه زینه مان تعلق گرفت. یک بار برای فیلم از اینجا تا ابدیت در سال 1954 و بار دوم بیش از یک دهه بعد برای فیلم مردی برای تمام فصول در سال 1967. فرد زینه مان دو جایزه اسکار دیگر که بسیار با جوایز قبلی تفاوت دارند در کارنامه خود دارد. در واقع اولین جایزه اسکار کارنامه او هیچ ربطی به آثار کلاسیکی که ذکر کردیم ندارد.

مدت ها قبل در سال 1938 زینه مان برای فیلم کوتاه آن مادرها باید زندگی کنند برنده جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه شد و مدتی بعد جایزه اسکار بهترین فیلم مستند کوتاه برای فیلم بنجی را در 1952 از آن خود کرد. این دو جایزه پیش از جوایز مهم و بزرگ او برای بهترین کارگردانی و همینطور قبل از ساخت فیلم تماشایی نیمروز که در سال 1952 کارگردانی کرده نصیب او شدند. به هر صورت بر اهالی سینما پوشیده نیست که زینه مان فردی بسیار موثر، پرکار و شاخص در سینمای آمریکا بوده است.

1. والت دیزنی (بهترین فیلم کوتاه / بهترین مستند کوتاه / بهترین مستند / بهترین انیمیشن کوتاه)

چه کسی بهتر از والت دیزنی برای قرار دریافت در رتبه یک این فهرست؟ والت دیزنی به خودی خود رکورددار جوایز اسکار با بیست و دو عنوان مختلف بوده است. والت دیزنی اولین بار جایزه اسکار بهترین انیمشین کوتاه را برای انیمیشن گل ها و درخت ها در سال 1932 به خود اختصاص داد. او صرفا دوازده جایزه در همین بخش دارد که از آن جمله می توان به انیمیشن وینی پو و یک روز پر باد اشاره کرد که دو سال بعد از مرگ والت دیزنی به او اهدا شد.

دومین دسته ای که والت دیزنی در کسب جوایز و نامزد شدن برای دریافت جایزه اسکار در آن حرف اول را می زند رده بهترین فیلم کوتاه است. اولین برد والت دیزنی در این رشته مربوط به جزیره فوک (با وجود آنکه اثری مستند است) می شود. در حقیقت تمام فیلم های کوتاهی که دیزنی برای آن ها برنده جایزه شده ماهیتا مستندمانند هستند.

جالب اینجاست که دیزنی برای دسته بندی جوایز در رده مستندهای واقعی هم به همان میزان حرف برای گفتن دارد. از جمله جایزه اسکار بهترین مستند کوتاه برای مستند اسکیموهای آلاسکا در بیست و ششمین دوره جوایز اسکار در سال 1954 و جایزه بهترین مستند بلند برای بیابان زنده در بیست و پنجمین دوره این جوایز در سال 1953 که هر دو به کارگردانی جیمز آلگار توانستند برای والت دیزنی افتخارآفرینی کنند.

اگر دیزنی پیروز می شد با فیلم مری پاپینز به کارگردانی رابرت استیونسون که نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم در سال 1964 شد برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شود می توانست در کنار رشته های بهترین فیلم کوتاه، بهترین انیمیشن، بهترین مستند کوتاه و بهترین مستند بلند در پنجمین رشته از جوایز اسکار نیز برنده جایزه شود.

گرچه در نهایت این اتفاق رخ نداد اما نمی توان نگاهی به جوایز اسکار و رکوردداران آن داشت و از والت دیزنی - چه از نظر تکثر و چه از حیث تنوع - نامی به میان نیاورد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 چهره شاخص که در چند رشته اسکار گرفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 چهره شاخص که در چند رشته اسکار گرفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید